Jak pomóc dziecku z aklimatyzacją w przedszkolu?

• Po pierwsze nie wrzucaj dziecka „na głęboką wodę”. Spędź z nim wspólnie czas w przedszkolu, pobaw się, zapoznaj z nauczycielami. Pamiętaj, aby stopniowo przyzwyczajać je do zmian. Jeśli tylko możesz przez pierwsze kilka dni odbieraj je wcześniej i pamiętaj by być o obiecanej porze.

• Zadbaj o to by przedszkole nie było pierwszym miejscem rozstań z tobą. Aby dziecko akceptowała rozłąkę możesz zostawiać je pod opieką innych dorosłych np. dziadków.

• Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną maskotkę lub inną zabawkę. Wzmocni to poczucie bezpieczeństwa.

• Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu. Buduj w nim pozytywne nastawienie. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem. Pamiętaj przedszkole to frajda i dobra zabawa a nie kara dla dziecka.

• Po powrocie do domu rozmawiaj z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, interesuj się tym, co ma Ci do opowiedzenia. Dzięki temu będzie Ci ufać i wiedzieć, że ma w tobie oparcie i może na Ciebie liczyć.

• Wspólnie stwórzcie listę niezbędnych przyborów i wybierzcie się na zakupy. Angażuj dziecko w przygotowania tak by mogło również podejmować decyzje.

• Ucz je samodzielności. Umiejętność wykonania czegoś samodzielnie bez pomocy innych sprawi, że będzie czuło się ono pewniej w nowym miejscu.

Opublikowano w Strefa Rodzica.